YAŞASIN CUMHURİYET…

Cumhuriyetimizin 100. Yılına hep birlikte tanıklık etmenin gururu ve mutluluğu içerisindeyiz.


Cumhuriyetimize hiç olmadığı kadar sahip çıkmalıyız. Çünkü olağanüstü durumlardan geçiyoruz. Dünyanın içerisinde bulunduğu durum ortada.  Bir tarafta savaşlar ve masumların katli bir tarafta emperyalistlerin güç gösterisi... Bugün bu satırları özgür irademizle yazabiliyorsak, savaşlara karşı barışı savunup, “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyerek ilk kınayan meslek guruplarından biri olabiliyorsak ve hür irademizle  mesleğimizi icra edebiliyorsak, bu durum hiç şüphesiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kurduğu Cumhuriyet sayesindedir.


29 Ekim’i iyi anlamak, Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi tanımak gerekiyor. Bizden sonraki nesillere de bu kıymetli emaneti ulaştırmamız için çok çalışıp daha güzel işleri başarmalıyız. Sadece söz ile değil davranışlarımızla da Cumhuriyeti ikinci yüzyıla hazırlamalıyız.

19 Mayıs 1919’la başlayan aydınlanma ve kurtuluş azmi 29 Ekim 1923 ile taçlanmıştı, 29 Ekim  2023’te ise göklere çıkarak devam etmelidir. Her yeri kırmızı beyaz bayrağımızla donatılıp her yerde Cumhuriyetimizi tekrar tekrar anlatmamız hepimizin asli görevleri arasındadır.

Büyük Türk Milleti binlerce yıllık şanlı tarihi boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmıştır. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ise bu düşünce artarak devam etmelidir. Çünkü bildiğimiz bir şey var ki o da egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Çünkü Cumhuriyet; düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister. Bu düşünceye en iyi sahip olacak olan da ülkemizin aydınlık yüzlerinden olan Eczacılardır.

Nice 29 EKİM’lere…
Ne Mutlu Türk’üm Diyene…

Sevgi ve Saygılarımla…

Uzm. Ecz. Uğur Nuri AKIN

12. Bölge Kayseri Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı

26 Ekim 2023 - Okunma Sayısı : 203